A történelmi olvasmányok ihlette könyvtári órára érkezett a 4.b osztály február 12-én, amelynek témája Mátyás király könyvtára volt. A gyerekek megismerkedtek Mátyás király életének jelentősebb állomásaival, majd a könyvtáráról hallgattunk meg ismertetőt. A kódexek készítését egy sutori alkalmazás segítségével mutattam be, ahol szó esett a scriptoriumokról, a scriptorok eszközeiről, a pergamen előállításáról, kódex forma kialakulásáról. Egy hasonmás kiadású kódex – úti miseköny, Jankovich Miklós gyűjteményéből – van az iskolai könyvtárunkban, melynek segítségével bemutattam a készítés folyamatát, a vonalazást, az iniciálé, a miniatúra és a lapszéldísz jellemzőit.
A fentiek ismeretében kerestük fel, nemzeti könyvtárunk, az Országos Széchényi Könyvtár digitális könyvtárában az E-corvinák menüpontját,ahol a Bibliotheca Corvina Virtuális létrejöttéről kaptunk információkat és itt találtuk a linkjét, melyre kattintva csodálatos időutazáson vehettünk részt.
A corvinákból ma Magyarországon 55 található, abból 37 db van van a nemzeti könyvtár tulajdonában, ( van győri corvina is a Győri Egyházmegyei Kincstár és Könyvtárban.). Közösen megnéztünk egy digitalizált corvinát, annak származási adatait és gyönyörködtünk lapjaiban..
Szeretettel ajánlom mindenki figyelmébe nemzetünk kincseit bemutató oldalt, ahol a témáról nagyon sok információt, multimédiát találhatunk.
Az óra befejezéseként egy mini kiállítás állítottam össze díszlapokból, – melyek a Corvina könyvtár budai műhelyében készültek- és tanulóink készítette kódex lapokból. Ezzel motiválni is szerettem volna az órán résztvevőket, hogy ők is inspirációt kapjanak az órán kapott feladathoz, egy kódexlap elkészítéséhez.
A gyerekek a kapott feladatot nagyszerűen végezték el, a szép, díszes alkotásokból következzen egy csokorra való.
Összeállította: Némethné Sáhó Éva